Dorian Gray

16. ledna 2013 v 19:45 | Abigail |  Filmy

Dorian Gray je film i kniha, kterou bych ráda zařadila do shlédnutých a přečtených. Shlédnutých odškrtnuto, přečtených? Pomalu, jasný?

Kniha, vzhledem ke klasice mi přijde poměrně zdlouhavá a velice a velice podrobně popisující vše okolo, vážně máte dojem jako byste chodili zahradou, kde je vůně květin tak omamující, že si nejradši sednete na lavičku u kašny. Bohužel jsem to prozatím nedočetla, ale také jsem neskončila na první stránce, kde se popisuje horko a těžká nasládlá vůně květin, při malbě Doriana.

Film byl pro mě poněkud překvapující, zřejmě vidět znamená něco jiného než si představovit, protože pro mě to bylo šokující.
Skvělý Ben Barnes (Letopisy Narnie: Princ Kaspian) ztvárnil Doriana, přičemž mu propůjčil svůj půvab a šarm. Zpět do Londýna přijíždí po smrti svého příbuzného jako mladý, nezkušený a slušný mladík. Malíř Basil Hallward (Ben Chaplin) osloví mladého Graye, zda by m stál modelem. Postupem času se začne Dorian pomalu otrkávat. Po seznámení s lordem Henry Wottenem (Colin Firth - Králova řeč) začne pozvolna ochutnávat rozmanitost tehdejšího života. Po dokončení portrétu vyřkne Dorian přání nikdy nezestárnout, budiž.
Mladý Dorian nemá žádný ostych. "Hranice neexistují." Ze slušného a nezkušeného chlapce se stává protřelý mladík s nevinným obličejem slušného aristokrata. Jeho zkažená duše se projevuje na obrazu nikoli na něm samotném.

Kdo by nechtěl mít za přítele lorda Henry Wottena, který dokáže člověka zasvětit do nejrůznějších tajemství života. K tomu neomezený přísun peněz z rodinného dědictví a člověk si dokáže užívat života plnými doušky. Ovšem neměl by člověk mít nějaké hranice? Něco co mu určí kdy přestat? Zřejmě není nejlepší smazat všechny hranice a smět si dovolit úplně vše, co člověk si zamane. Proto je zde Basil, který se snaží Doriana udržet nohama na zemi, ale vliv Henryho je příliš velký. Tak nevím, zda je Dorian ďábel nebo se do postavení touhy a chtíče staví Henry. Basil je tam za postavu, odpovídající víceméně většině lidí, zkrátka těm, kteří si odepírají a nejsou doopravdy šťastní, protože lidská duše je šťastná pouze, když okusí něco nového.
Mimochodem, kdo by také nebral obraz stárnoucí místo nás, že? Ale lidstvo zřejmě musí stárnout, aby vědělo, že všechno je pomíjivé a každá milá vzpomínka má svou cenu.

Film se v podstatě zaměřil na všechny druhy neřestí, které by člověk měl okusit, ale záleží na tom, jakou chce zaplatit cenu. Byla jsem maličko pohoršena činy Doriana a nechápala, jak může přecházet následky. V době, kdy měl trpět a pykat tak všechnu bolest do sebe vtáhl obraz. Ben Chaplin mi jako Basil přišel moc milý a šarmantní. Colin Firth se vyznamenal, vzhledem k tomu, že ho znám pouze v kladných rolích, tak jsem byla překvapena jeho výkonem. V prvních chvílích jsem ho ani nepoznala - to ten knírek ;)

Film doporučuji, ale musí být nálada, bude chvíli trvat, než si to znovu pustím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mary~ Mary~ | Web | 26. ledna 2013 v 14:28 | Reagovat

:)) no spíš jsem zase jednou po dlouhý době přidala jeden článek :P na blog už není vůbec čas :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.