Anděl Adam

14. října 2008 v 8:55 | Makythka |  Povídky
Kamrádka chtěla, abych tomu dala jiný, název a tak mě ještě napadlo : Nadarmo.

Nahoře v oblacích sedí anděl Adam a kouká se dolů na Zem. Jeho tváře se však nevypadají nijak nadšeně, právě naopak. Jeho oko pomalu vlhne a na Zem se snášejí třpytié slzy. Adam nedokáže přestat. Až za ním najednou přijde Bůh a ptá se ho: ,, Adame, pročpak ten smutný výraz? Proč ty uplakané oči?"
Adam odpovídá: ,, Ach Bože, jen se podívej, jaký krásný svět jsi stvořil, ale kolik lidí tam páchá škody, kolik lidí trpí hlady a chudobou, kolik lidí si samo ničí život drogamia kouřením, ty jsi jim dal tolik krásných citů a věcí. Naučil jsi je milovat a mít přátele, starat se o blízké a umět pečova o přírodu. Ale jak oni toho zneužívají. Staví továrny, vyrábějí plno aut, znečišťují ovzduší a tím tak sami sobě škodí. A s člověkem trpí i matka příroda, kácejí krásné dřevinym, jež si jim dal, vybíjejí zvířata jen tak pro zábavu a na některých dělají i pokusy. Jak to vidím, mé srdce mě bolí a oči plášou. Jak mohou zničit tak krásný dar, jaký jsi jim dal? To jim život nen dost dobrý?"
,,Víš, Anděli, oni si sami neuvědomují, že tímto tempem brzy znemožní život sami sobě. Nebude pro ně dost pitné vody, dost zvěře, dost ničeho."
,,Ale nechápu, proč jim nepomůžem, proč je nenavedeš na správnou cestu? Mohlo by se vše změnit a jejich život by mohl být jako tady u nás v ráji."
,,Nejsem si jist, zda by jim to pomohlo, svět už jsem tolikrát ušetřil , tolikrát jim dal znamení, ale oni se nikdy nepoučili! Ale jedno bych udělat mohl. Sešlu tě dolů na Zem , abys jim mohl pomoci ty. Budeš mít sedm dní na to, abys napravil lidstvo!" A tak nám na Zem Bůh seslal anděla Adama.
Anděl k nám přišel bez peněz, bez majetku, beze všeho. Ale jedno si přece přinesl. Byl to malý pytlíček přání. Vše, co si přál, se splní. Anděl byl seslán na louku odkud se rozhodl jít do města. Všechen ten ruch, smog a uspěchaní lidé ho tak děsili, ale nakonec přece jenom sebral odvahu a vydal se do místního parku. V parku narazil na partu pěti lidí. Tři chlapce a dvě dívky. Stáli v kolečku a mezi nimi kolovala jedna injekční sříkačka. Jakmile je Adam viděl, sel za nimi.
První mladík okamžitě spustil: ,,Co tu chceš? Dávku na prodej nemáme, jdi si jinam!"
Adam na to odpověděl: ,, Nechci vaši dávku, pouze byc se rád dozvěděl, proč to děláte?"
Najednou se jedna z dívek rozplakala a začela mu vyprávět svůj osud. Jak ji opustila matka a ona zůstalal sama u otce, který ji ubližoval, a jediné, co ji dokázalo držet nad smrtí, byla droga. Anděla to rozplakalo. Proto vzal svůj pytlík vhodil tam papírek s přáním. Dívka najednou stála u svého otce, který se jí omlouval a podával ji kytici růží a prosil ji, ať už nikam nechodí. Dívka neměla v ten okamži na drogu ani pomyšlení.
Večer navštívil anděl místní putyku. V hospodě bylo plno lidí. Ale jeden v koutě ho zaujal. Seděl v kouě celý špinavý, dopíjel po ostatních nedopité pivo, z popelníku bral nedopalky a znovu je zapaloval. Anděl si k němu přisedl a začal se vyptávat. Nakonec se dozvěděl, že je to bezdomovec a do kolen ho dostala láska. Anděl opět pomohl bezdomovci.
Druhý den byl z bezdomovce normální pán, se skromným bytem ve městě a prací.
Takto navštívil anděl za celý týde mnoho míst a pomohl mnoha lidem. Lidem bez domova, lidem postiženým. Lidem týraným a utiskovaným. Dal jim domovy, peníze a práci. Zvířatům dal nové lesy. Vodě dal lepší kvalitu. Svět zbavil jaderných elektrárena nahradil je elektrárnami větrnými, vodními a solárními. Půdu vyčistil od chemikálií. To vše stihnul za sedm dní.
Nakonec se vrátil do města, odkud přišel, a v parku uviděl dívku, jež pomohl od závislosti. Opět byla s tou samou partou a stěmi samími lidmi.
Přišel za ní a ptá se: ,,Proč jsi znova začala? Vždyť jsem ti pomohl. Zbavil jsem tě závislosti a dal ti lásku v rodině. Proč to děláš zas? To nevíš, že si tím ničíš celý život?" dívka na jeho otázky nereagovala a její dva přátele anděla zbili.
V bolestech a pláči došel na onu louku, kde volal Boha o pomoc. Bůh vzal anděla zpět do nebe a očistil ho od bolesti.
Pak se ho ptal:,,Tak jak jsi dopadl?"
,,Pomohl jsem mnoho lidem, závislé jsem očistil, nemocné jsem zbavil utrpení, chudým jsem dal peníze a domov, zvířatům novou přírodu, vodě a vzduchu jsem daroval čistotu. Ale pouze jednu dívku jsem nedokázal zachránit. Sešla opět na špatnou stran."
Na to Bůh řek: ,, Ona nebyla jediná, kdo využil tvé dobroty." A začal vyprávět, jak ho někteří lidé podvedli. Anděla to dohnalo k slzám.
,,Lidé si nezaslouží naši pomoc, ubližují sami sobě a to je ničí. Snažil jsem se pomoci, ale nebylo to možné. Třeba jim jednou dojde, jak si ubližují navzájem...
A od té doby pokaýdé, když zaprší, to znamená, že se anděl Adam dívá na Zem a pláče nad lidskou hloupostí a ubohostí.


Velice se omlouvám za zpoždění, ale nebyl čas a máte to tady:)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co se vám líbí víc, bolest nebo anděl Adam?

Bolest
anděl Adam
Nevím
V obojím bylo něco...

Komentáře

1 N!kol N!kol | 22. října 2008 v 18:09 | Reagovat

Autorka se hlásí ke svému trapnému dílu!! :0D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.